Yerli sinema tarihinde sınırlı sayıda üretilen korku filmlerine bakıldığında korkunun kaynağını genel olarak dinsel temalardan aldığı görülmektedir. Özellikle yerli korku filmlerinin önemli korku ikonlarından olan cinler, diğer dünya sinemalarında rastlanmayacak türden korku ikonu olarak karşımıza çıkmaktadır. Dinsel kaynaklardan beslenen ‘üç harfliler’, ‘cin çağırmak’, ‘cin çıkarmak’, ‘içine cin girmesi’ gibi kavramsallaştırmalar da bu doğrultuda yerli sinema literatürüne girerek işlenen korku unsurları haline dönüşmüştür. Ayrıca cennet cehennem inancının da tamamen dinsel temeller üzerinden inşa edildiği ve bu nedenle de yerli sinemaya özgü korku ikonları olarak ortaya çıktığı görülmektedir. Buna karşın Holywood korku filmlerinin temel direği olan vampirler, cadılar, kurt adamlar vb. korku ikonlarına yerli sinemada rastlamak oldukça güçtür. Bu durum, korkunun toplumsal olan ile arasındaki ayrılmaz bağdan kaynaklanmaktadır. Korku başlangıçta her ne kadar bireysel ve insana özgü bir duygu olarak ortaya çıksa da bu duygunun gelişmesi, şekillenmesi, nelerden korkması, korktuklarından nasıl korunması gerektiği gibi konular tamamen bireyin içinde doğup büyüdüğü toplumsal yapı ile şekillenmektedir. Bu anlamda korku filmleri de her ne kadar insanı, insani korkuları temele alsa da bu korkuların isimleri, ortaya çıkma durumları, verecekleri zararlar ve bunlardan korunma yolları içinde doğduğu topluma ve kültüre göre farklılık göstermektedir. yerli korku filmleri

Dünyada cin ikonuna Türkiye’den fazla sarılan ve hep aynı ikonu filmlerinde işleyen başka bir ülke yoktur muhtemelen. Yerli korku filmlerinin üçte ikisinden fazlasında cinlerin musallat olması anlatılmaktadır. Yerli filmlerdeki cin ikonunun en büyük handikapı ise, insana makyaj yaparak cin haline getirilmesi ve megafondan konuşan kalın insan sesini cin sesi olarak sunmalarıdır. Böyle bir cin modellemesi artık kötü bir gelenek haline gelmiş durumdadır.

İlk yerli film olarak 1949 yapımı “Çığlık” kabul edilmektedir. Bu filmde, fırtına bir gecede bir konağa sığınan bir doktor, konakta dayısı tarafından mirasa konmak amacıyla delirtilen genç bir kadına rastlar, sonrasında ise dayısı tarafından öldürülmeye çalışılır. Aslında konusu itibariyle korkudan ziyade gerilim türünde sayılır. Fakat korku ve gerilim türleri çoğu kez iç içe geçip birlikte değerlendirildiğinden ilk yerli korku olarak Çığlık kabul edilir. Filmin hiçbir kopyası günümüze ulaşmadığından bugün izlemek mümkün değildir. Filmin tanıtımına https://tr.wikipedia.org/wiki/Çığlık_(film,_1949) , http://www.otekisinema.com/ilk-korku-filmimiz-ciglik-ne-zaman-gosterildi/ , http://www.sinematurk.com/film/2729-ciglik/ , http://www.imdb.com/title/tt0312074/?ref_=rvi_tt linklerinden ulaşabilirsiniz.

İkinci filmimiz “Drakula İstanbul’da” 1953’de çekilmiştir. Film, Ali Rıza Seyfi’nin Kazıklı Voyvoda adlı romanından uyarlanmıştır. Ancak bu romanın da Bram Stoker’ın Drakula (1897) romanından uyarlandığı unutulmamalıdır. İlk yerli vampir filmidir. Filmin tanıtımına http://www.otekisinema.com/drakula-istanbulda-1953/ , http://www.karanliksinema.com/2013/10/drakula-istanbulda-1953.html , http://www.beyazperde.com/filmler/film-186602/ , http://www.sinematurk.com/film/1240-drakula-istanbulda/ , http://www.imdb.com/title/tt0200588/?ref_=nv_sr_1 linklerinden, filmin tamamına https://www.youtube.com/watch?v=4R6PW2qccPU linkinden ulaşabilirsiniz.

60’lı yıllarda herhangi bir yerli korku yapımına rastlanmamıştır. Bu yıllarda neden korku türüne el atılmamış olduğu hala muallaktadır. 70’li yıllarda ise iki filmle karşılaşırız. Ölüler Konuşmaz Ki (1970), Şeytan (1974). 80’li ve 90’lı yıllar yerli korku türünün tekrar ölü olduğu yıllardır. Öyle ki yirmi sene boyunca çevrilmiş tek film, Karanlık Sular (1994)’dır. 2000’lerin gelmesiyle ise yönetmenlerin ve yapımcıların ilgilerinin tekrar bu alana kaymasıyla yeri korku türünde sayı bakımından patlama yaşanmıştır.

Ölüler Konuşmaz Ki (1970), ilk yerli hortlak filmidir. İlk zombi filmi olarak da kabul edilebilir. Filmin tanıtımı https://tr.wikipedia.org/wiki/Ölüler_Konuşmaz_ki , http://www.imdb.com/title/tt0470630/?ref_=nv_sr_1  ve http://www.karanliksinema.com/2013/10/oluler-konusmazki-1970.html linklerinde, tamamının videosu https://www.youtube.com/watch?v=GRw6l4FU3hw linkinde bulunmaktadır.

Şeytan (1974), 1973 yapımı ilk orijinal Exorcist (Şeytan) filminin ülkemize uyarlanmış şeklidir. Konu aynıdır. Küçük bir kızın içine girmiş şeytanın çıkartılması çabasını anlatır. Şeytan çıkarma konusunu edinen ilk yerli yapımdır. Filmin tanıtımı http://www.imdb.com/title/tt0072148/?ref_=fn_al_tt_1 , http://sinematikyesilcam.com/2013/09/fantastik-turk-sinemasi-seytan-turkish-exorsist-1974/ , https://tr.wikipedia.org/wiki/Şeytan_(film,_1974) ve http://www.sinematurk.com/film/1122-seytan/ linklerinde, tamamının videosu https://www.youtube.com/watch?v=AVlQ0woPx3M linkinde bulunmaktadır.

2000’li yıllarda yapılmış yerli filmlerin listesi, konuları ve kısa değerlendirme yazılarının bulunduğu bazı linkler ise aşağıda yer almaktadır. Linklerdeki yazıların yerli yapımları topluca görme ve konularını topluca okuma fırsatı sunarak daha kolay seçim yapmayı sağlayacağını ümit ediyoruz. Keyifli izlemeler. yerli korku filmleri

Bütün filmlerin kronolojik listesi için https://tr.wikipedia.org/wiki/Türk_korku_sinema_filmleri_listesi

Birinci yazı için http://www.listefilm.com/turk-korku-filmleri/

İkinci yazı için http://www.cinfilmleri.com/category/yerli-korku-filmleri/

Üçüncü yazı için http://sinema.mynet.com/film-arsivi/tur/korku/ulke/turkiye/sira/puan

Dördüncü yazı için http://www.filmkorku.org/category/yerli-film/

Beşinci yazı için http://www.leblebitozu.com/izlenmesi-gereken-turk-korku-filmleri/

Altıncı yazı için http://www.yerlifilmiizle.org/category/yerli-korku/